מידעהצהרת נגישות
צבעי תצוגה(* תומך בדפדפני אינטרנט כגון כרום ופיירפוקס)תצוגה רגילהתצוגת שחור לבןתצוגת ניגודיות גבוהה
סגור

סיוון אלבו העיפה את הקהל בחפלה אנדלוסית עם שיר תפילה

שלושה קולות ענקיים בקונצרט של האנדלוסית אשדוד יצרו אקסטזה בקהל המשולהב ששר יחד איתם וליווה אותם במחיאות כפיים סוערות באולם הנרי קראון בתיאטרון ירושלים. ישראליות ברוח אנדלוסית עם רפרטואר מגוון החל מפיוטים מיסטיים של רבי דוד בוזגלו ורבי שלום שבזי, עבור דרך עיבודים מרתקים לבאב אל ואד, לו יהי, רק תפילה אשא, שיר חסידי ומחרוזת נוסטלגית משירי ג'ו עמאר.מאת: סיגל גליל, 'מגפון'

כבר מזמן הסתקרנתי לראות את התזמורת האנדלוסית. המופע "שיר תפילה" – קונצרט סיום העונה של התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד שהגיע לתיאטרון ירושלים, סיפק לי את ההזדמנות. ומה שהיה שם לא היה רק קונצרט. אלא חלון הזדמנויות לתובנות אנתרופולוגיות על החברה הישראלית. כמו גם חוויות שלא ניתן לפגוש בשום קונצרט אחר.
 

נמשיך במראה מרנין הלב של המנצחת סיון אלבו בן-חור שעפה על הבמה בקלילות וסחפה איתה את התזמורת והקהל. איזו רוח רעננה שהפתיעה באנרגיות הניצוח החינניות שלה. כמה כיף לראות את שרביט המנצחים מרחף ביד אשה צעירה שמהפנטת את הקהל ולוכדת ומלכדת את נגני וזמרי האנדלוסית אשדוד.
 

בדברי הפתיחה שלה אמרה המנצחת סיון אלבו בן-חור כי בכל שיר ישנה תפילה וההיפך. "בשנים האחרונות אנו עדים לשימוש רב של אומנים ישראלים בטקסטים מהמקורות כהשראה לשירתם. בסימן 70 שנה למדינה, בחרנו להביא אל הבמה את מיטב השירים והפיוטים ברוח ישראלית".
 

ונעבור אל הרכב הקהל שהגיע. רובו ככולו יוצאי ארצות המזרח, ומדינות האיסלאם. הרבה צרפתית נשמעה מסביב. מרבית הגברים חבושי כיפות, חלק ניכר מן הנשים בלבוש אלגנטי ובכיסוי ראש אופנתי. בקיצור קהל שונה מאוד מן התמהיל האתני שפוקד בדרך כלל את הקונצרטים של מוסיקה קלאסית מערבית (אשכנזים, בהירים, חילוניים,  בני הגיל השלישי).
 

אחת התגליות המדהימות היו שלישיית הזמרים, הסולנים הפייטנים שלוהקו ל"שיר תפילה": חיים ישראל, בנימין בוזגלו ומשה לוק שבקולותיהם הענקיים הקסימו את הקהל.
 

לכתבה המלאה ב'מגפון' - לחצו כאן
 

מופעים נוספים של האנדלוסית אשדוד יתקיימו עד סוף מאי בבאר שבע, תל אביב, אשדוד ורעננה. למועדים ולרכישת כרטיסים - לחצו כאן.

שלושת הסולנים בביצוע משותף לשיר המעלות. צילום: סיגל גליל