מידעהצהרת נגישות
צבעי תצוגה(* תומך בדפדפני אינטרנט כגון כרום ופיירפוקס)תצוגה רגילהתצוגת שחור לבןתצוגת ניגודיות גבוהה
סגור

רפי ביטון: האנדלוסית היא מתנה משמיים

רגע לפני פתיחת סדרת הקונצרטים החדשה של התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד "סליחות ושיר" המוקדשת לימי הסליחות העומדים בפתח, מזמין המנצח והמנהל המוזיקלי של התזמורת רפי ביטון את הקהל לערב מיוחד "שכולו שירה מאחדת, נוגעת, ומעוררת את הלבבות".

 

"בערב יככבו שני אמנים ענקיים, רבי חיים לוק ושי צברי", מספר ביטון בהתרגשות, "שכל אחד מהם מייצג עולם מוזיקלי שונה, אבל בעצם הם מדברים את אותה שפה. והשילוב ביניהם, של התפילה המסורתית והמתוקה של רבי חיים עם הביצוע הייחודי והמשמח של שי צברי, מביא לערב שילוב חד פעמי שגם אני לא חשבתי שיכול להיות כל כך מוצלח.


רפי ביטון, המנצח ומנהלה המוזיקלי של התזמורת האנדלוסית בראיון לקראת קונצרט 'סליחות ושיר': על תקופת הסליחות, על השילוב בין מילותיה של לאה גולדברג לאלה של שלמה אבן גבירול, על הגשר בין מרוקו לאשכנז ועוד...


"לקחת פיוט שנכתב לפני אלף שנה ולחבר אותו עם פיוט שנכתב אחרי 950 שנה ולשלב אותם עם מנגינה של שיר חסידי, 'חמול על מעשיך', זה להראות שבסופו של דבר אנחנו מדברים את אותה שפה, וזו מבחינתי גולת הכותרת של המופע הזה.


בתזמורת האנדלוסית אשדוד אנחנו מאמינים שפיוט הוא חי ונושם. זה לא רק מה שהיה לפני אלף שנה. אני חושב שלרוב השירים הישראליים אפשר לקרוא סוג של פיוטים, השאלה היא איך מתייחסים לטקסט.


יש פיוטים חילוניים, יש שירי חול ויש שירי קודש, ולפיוטים ישראליים אפשר לקרוא תפילה לימי חול. זו לא תפילה מתפילות בית הכנסת, אבל זה סוג של תפילה".

 

לכתבה המלאה באתר 'הבמה' - לחצו כאן

 

רפי ביטון
Call to Whatsapp button