מידעהצהרת נגישות
צבעי תצוגה(* תומך בדפדפני אינטרנט כגון כרום ופיירפוקס)תצוגה רגילהתצוגת שחור לבןתצוגת ניגודיות גבוהה
סגור

האנדלוסית מישראל כבשה את קזבלנקה

התזמורת האנדלוסית אשדוד רשמה הישג היסטורי כאשר הופיעה לראשונה על אדמת מרוקו במסגרת פסטיבל המוזיקה החשוב "אנדלוסיאת". במפגש בין תרבותי יוצא דופן, מוזיקאים יהודים ומוסלמים ניגנו יחד מוזיקה שמחברת בין מזרח למערב ואפילו שרו שירי חנוכה. "היהודים והמוסלמים במרוקו תמיד חיו יחד"
 

המפגש שהתקיים בשבוע שעבר במועדון במרכז קזבלנקה יישאר למשך שנים בלבבות המשתתפים בו, והמוזיקה תמשיך להדהד הרבה אחרי שאדי האלכוהול יתאדו. התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד, שהגיעה למרוקו להופעה היסטורית ראשונה בפסטיבל "אנדלוסיאת" - אחד הפסטיבלים החשובים בצפון אפריקה ובעולם הערבי למוזיקה אנדלוסית - אירחה מוזיקאים מקומיים, מוסלמים ויהודים, להדלקת נר שמיני של חנוכה. האירוע המרגש והבלתי אפשרי הזה כלל תפילה משותפת בעברית וערבית, ארוחה וג'אם סשן פרוע וחסר מעצורים.
 

"מה שקורה כאן זה לא ייאמן", אמר מנכ"ל התזמורת יעקב בן סימון, ברגע של הפסקה מתודית מחיבוקים חמים ונשיקות על הלחי, "אתה מבין את המשמעות של מה שקורה כאן?"
 

אי אפשר היה שלא להבין את המשמעות של מה שהתרחש במהלך השבוע יוצא הדופן, שכלל את הקונצרט הראשון בהיסטוריה של תזמורת ישראלית במדינה ערבית. התזמורת האנדלוסית זכתה לפתוח את הפסטיבל, ונגעה באמצעות מיתרי קמנצ'ה ועוּד במיתרי הרגש של יותר מאלף הצופים שנכחו באולם, ועוד אלפים ברחבי העולם, שצפו בקונצרט בשידור חי בפייסבוק. את ההתלהבות מיצתה קשישה מרוקנית שקמה מכיסאה בסוף ההופעה ואמרה רק מילה אחת: "אקספסיונל" - יוצא מן הכלל.
 

האנדלוסית בפסטיבל במרוקו


בסיום הקונצרט, יעקב בן סימון, שזכה לפרס הוקרה מהנהלת הפסטיבל על פעילותו למען קידום השלום והדו קיום, ישב בצד האולם והחזיר לעצמו את הנשימה שעצר במשך חמישה ימים.
 

אתה מרגיש שההופעה והשהות שלכם כאן הייתה מוצלחת?
 

"בלי ספק בכלל, ולא רק מבחינה מוזיקלית, למרות שראית איזו הצלחה אדירה זו הייתה. אני מרגיש שפתחנו דלת להרכבים אחרים לבוא ולהופיע כאן. וכמובן גם הדרך ההפוכה. היום אגב פנו אליי שתי זמרות מקומיות ושאלו אם יוכלו להופיע איתנו בישראל. אבל זה לא רק זה. זו העובדה שהוכחנו שמוזיקה מקרבת, ולא יעזור לפוליטיקאים כלום".
 

זו תחילתה של ידידות מופלאה?
 

"אין לי ספק בזה".
 

לכתבה המלאה מאת אשר קשר, מתוך y-net - לחצו כאן

 

האנדלוסית בפסטיבל במרוקו
Call to Whatsapp button